Article illustration
Новини

Замість клею – лігнін

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 584 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

У Фінляндії придумали, як склеювати фанеру, не використовуючи клею. Нова технологія має назву WISA BioBond і її розробники вже заявляють, що ця біотехнологічна інновація змінить правила гри, замінивши фенол на лігнін у виробництві фанери. 

Сюзанна Рінне, віце-президент відділу бізнесу в UPM Plywood, так прокоментувала розробку: «Нашою довгостроковою метою був розвиток технології склеювання, яка б використовувала як сировину лігнін. Досягнутий технологічний прорив – найзначніша інновація в склеюванні фанери за останні п'ятдесят років».

UPM Plywood планує запроваджувати нову технологію склеювання фанери поступово на всіх своїх фанерних заводах.

Зауважимо лише, що за словами фахівців UPM, і деревина для фанери, і лігнін для природного «клею» походять із відповідально керованих на принципах сталості лісів. Це, на думку UPM, є гарним прикладом ефективного використання ресурсів та інноваційного застосування залишків виробництва для створення додаткової вартості.

Сама технологія WISA BioBond заснована на запатентованій технології UPM BioPiva, розробленій у відділі UPM Biochemicals. Загалом можливість використання лігніну у склеюванні деревини вивчали вже давно, оскільки це клас складних органічних полімерів, які утворюють важливі структурні матеріали у підтримувальних тканинах судинних рослин та деяких водоростей. Лігнін міститься, наприклад, у деревах як внутрішній «клей», що заповнює простір у клітинній стінці між целюлозою, геміцелюлозою та компонентами пектину. Хімічно лігніни є поперечно зв'язаними фенольними полімерами.

Технологія WISA BioBond передбачає, що 50% фенолу замінюється на лігнін, одержаний як побічний продукт від виробництва крафт-целюлози. І в цьому, на думку розробників, криється велика перевага, адже фенол – це невідновний матеріал, який отримують із викопного палива, у той час як лігнін – відновний і є у біологічній сировині.

У той же час суворі польові випробування довели, що фанера WISA, виготовлена за допомогою нового лігнінового розчину для з'єднання WISA BioBond, відповідає всім технічним вимогам до фанери для промислового використання.

Технічні характеристики фанери, зробленої з використанням нової клейової технології, аналогічні традиційним. З’єднання міцне і витривале до навантаження. За словами розробників, зміна клейової технології практично не впливає на кінцевого споживача й не потребує жодних дій з його боку. Клієнти зможуть використовувати WISA BioBond поступово, у міру впровадження технології. Продукція WISA BioBond цілком здатна замінити старий продукт.

– Стійке й ефективне використання сировини – одна із основ стратегії UPM Biofore. WISA BioBond – чудовий приклад цієї стратегії на практиці. У міжбізнесовій кооперації ми створили клейову технологію, що робить нашу фанерну продукцію WISA найсталішою продукцією на ринку, – підкреслює вагоме екологічне значення WISA BioBond Міка Сіланпяя, виконавчий віце-президент компанії UPM Plywood, яка вже представляє на ринку першу запатентовану фанеру, виготовлену із використанням нової технології.

За матеріалами UPM