Article illustration
Новини

Цінніші за золото: чорне багатство африканського континенту

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 1576 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Діаманти, золото, платина – їх висока вартість відома кожній пересічній людині. Проте цінними можуть бути не лише корисні природні копалини, а відновні ресурси. Як не дивно, деякі породи деревини можуть коштувати стільки, що дорогоцінний жовтий метал виявиться дешевшим. До вашої уваги – африканське чорне дерево.

Наукова назва: дальбергія меланоксилон. Більш відома під комерційною назвою гренадил або мпінго, інша назва – африканське чорне дерево.

Місце зростання: сухі саванні регіони центральної та південної Африки.

Розміри дерева: 6–9 м заввишки і 0,6 – 1 м у діаметрі.

Цікаво, що використовували грендил ще в Древньому Єгипті – як баласт на торговельних кораблях.

Деревина цього дерева є найтвердішою у світі (твердість за Бріннелем – 8) та дуже щільною, має чорний, іноді темно-коричневий або пурпурний відтінок. Блідо-жовта заболонь, як правило, дуже тонка і чітко розмежована з більш темною сердцевиною. Африканське чорне дерево має дуже декоративну блискучу текстуру, не гігроскопічне. Деревина надзвичайно міцна й зносостійка.

Це дуже дороге дерево, особливо сорт А, високо цінуються його акустичні властивості.

Нині африканське чорне дерево – дуже рідкісне, а висока вартість його деревини зумовила надмірну вирубку, що поставило його під загрозу знищення. Через браконьєрство й контрабанду гренадил потребує захисту у Танзанії й Мозамбіку, а в Кенії дерево давно вже перебуває під ризиком повного зникнення.

Гренадил є елітною, коштовною породою. Вироби із цієї деревини вирізняються витонченою текстурою й шляхетністю. Вони щільні, міцні й не бояться ударів. Тому часто ця порода слугує матеріалом для виготовлення вишуканих більярдних київ, ручок для ножів і інших предметів побуту й декору. У середньому, щільність деревини коливається в межах від 930 до 1200 кг/м3, що є дуже важливим параметром для виготовлення музичних інструментів, таких як волинка, гобой, кларнет і, навіть іноді, гітари. Пиломатеріали із африканського чорного дерева застосовують при виготовленні токарських виробів, сувенірів, декору.

Зазвичай мпінго розпилюють на поліна невеликих розмірів, залишаючи при цьому заболонь. Це роблять для того, що запобігти розтріскуванню, тому що деревина сохне протягом тривалого часу.

Основна проблема цієї породи – це наявність порожнин і каверн усередині. Розриви, що виникають в деревині, значно знижують вихід першосортного матеріалу. Склеювання деревини не потребує особливих умов, але через маслянистість рекомендується склеювані поверхні попередньо знежирити і відшліфувати. При обробці інструменти швидко тупляться, це пов'язане з високою щільністю й твердістю деревини, тому для ефективної роботи краще використовувати пилки із твердосплавними напайками. Перш ніж закручувати шурупи й забивати цвяхи, необхідно попередньо просведлити отвори. Африканське чорне дерево чудово піддається поліруванню (до дзеркального блиску) й обробці на токарському верстаті. Ця деревина також майже не гниє і її не пошкоджують комахи.

Читайте також:

Цінніші за золото: пурпурне серце

Цінніші за золото: дерево фараонів

Цінніші за золото: бубінга

Цінніші за золото: найдорожчий запах