Article illustration
Новини

Цінніші за золото: найдорожчий запах

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 1274 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Діаманти, золото, платина – їх висока вартість відома кожній пересічній людині. Проте цінними можуть бути не лише корисні природні копалини, а відновні ресурси. Як не дивно, деякі породи деревини можуть коштувати стільки, що дорогоцінний жовтий метал виявиться дешевшим. До вашої уваги – агарове дерево.

Наукова назва: аквіларія (приблизно 15 видів). Інші назви: агарове дерево, агар, алойне дерево, уд, удове дерево, райське дерево, орлине дерево, каламбак.

Місце зростання: тропічні ліси Південно-Східної Азії.

Простий рибалка Мін Квок з Гонконга годував свою родину тим, що рибалив і продавав улов на ринках.

Одного разу замість риби він витягнув із невода величезний шматок дерева, з якого витікала жовта рідина, схожа на оливу. Це було шматок агарового дерева, згадки про яке знаходимо ще в Біблії. Підприємливий рибалка продав його за $ 138 млн і тепер ловить рибу тільки для власного задоволення.

Стільки грошей були готові заплатити тому, що ця деревина містить дещо цінніше – олію, яку широко використовують у парфумерії. Агарове дерево має низький вміст смоли, і, як правило, потрібно мінімум 20 кг деревини, щоб одержати 12 мл олії. Низький вихід олії з рослинної сировини, складність процесу видобутку й нестача природних джерел – от основні причини високої вартості агарової олії (уда), яку називають рідким золотом.

Олія агарового дерева цінується в парфумерії, тому що є сильним фіксатором: аромату алоевого дерева необхідно близько 12 годин щоб розкритися, на шкірі аромат може зберігатися більше доби у малих дозах. Уд міститься у рецептурах вишуканих східних парфумів, які полюбляють арабські шейхи і султани. Варто лише зазначити, що індустрію агарової олії оцінюють у $12 млрд.

За словами Набіла Адама Алі, директора «Swiss Arabian Perfumes», уд найвищої якості отримують при переробці дерев віком понад 100 років. Це, певна річ, не означає, що молоді дерева не дають гарного аромату, але рівень якості його не такий. Продажі парфумів на основі уду зростають з кожним роком, тож щоб задовольнити попит, багато парфумерів почали використовувати в композиціях суміш натурального й синтетичного уду.

За оцінками Абдулли Аджмала, директора «Ajmal Perfumes», приблизно 20 років тому кілограм високоякісного уду «E-Класу» коштував приблизно $225.

Зараз та ж сама кількість сировини буде коштувати приблизно $1500. Для тих, хто готовий витратити більше, доступний уд найвищої якості – $24 950 за 1 кг. Але пан Аджмал говорить, що при такій ціні прибутки невеликі.

Зараз середня вартість 1 кг на ринку – близько €18 тис. Ця сировина в основному використовується в натуральній парфумерії – для посилення стійкості й інтенсивності парфумів.

Агарове дерево добувають на спеціальних плантаціях у джунглях, оскільки самих дерев у природньому середовищі залишилося дуже мало, та й з них лише 7% дають таку бажану смолу.

Після просушування отриману деревину можна відразу використовувати для обкурювання приміщень, як пахощі, або як сировину для одержання агарової олії – для цього використовують темну серцевину.

Агарова олія є наслідком складного захисного механізму алоевого дерева. По суті це ‒ результат хвороби дерева. Вона формується як захисна реакція на грибкове або бактеріальне ураження. Уражені дерева починають виділяти захисну смолу, що накопичується в уражених місцях (корінь, гілки, частини стовбура). Поступово смола буквально просочує деревину, яка стає твердішою і набуває темно-коричневого, часом майже чорного кольору. При цьому серцевина аквіларії ‒ темніша й старіша, ніж заболонь, є найбеззахиснішою перед інфекцією. Саме із цієї причини для отримання олії часто доводиться знищувати все дерево, адже не можна зрізати деревину з живого дерева, бо у нього немає аромату. Зрізане дерево не чіпають ще протягом десяти років: що довше дерево гниє в умовах вологості й дощів, то якіснішою стає сировина для отримання агарової олії.

Важливим фактором, що впливає на підсумковий продукт (олію) є вік дерева. Старі дерева мають, по-перше, вищий вміст смоли, а по-друге, їхня смола з віком покращується. Найякіснішу олію отримують після першої дистиляції.

Ще одна причина високої вартості агару – те, що аквіларія перебуває зараз під загрозою зникнення. Найважливішими для видобутку олії видами є A. agollocha, A. malaccensis і A. crassna. Вид A. malaccensis захищений по всьому світі Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни й флори, а також Всесвітнім союзом охорони природи. A. crassna уряд В'єтнаму кілька років тому додав до списку зникаючих і охоронюваних видів.

Аквіларію й відповідно агарову олію, виробляють й вирощують тільки в Південно-Східній Азії. У 1950-х роках агарове дерево намагалися вирощувати на північ від Непалу на території Індії, дерево росло добре, але в ньому не утворювалася смола. Тоді завезли необхідних комах, що живуть на цьому дереві, але вони не прижилися у новому кліматі.

Агарове дерево експортують у різних формах (деревна стружка, порошок, олія, а також у вигляді готових продуктів, таких як парфуми, ароматичні й лікарські засоби). Основними імпортерами є країни Ближнього й Далекого Сходу, зокрема Об'єднані Арабські Емірати й Саудівська Аравія, а також Гонконг, Тайвань і Японія.

Читайте також:

Цінніші за золото: чорне багатство африканського континенту

Цінніші за золото: пурпурне серце

Цінніші за золото: дерево фараонів

Цінніші за золото: бубінга