Article illustration
Новини

Найкращі вальники лісу на Львівщині

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 313 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Володимир Кухта – майстер лісу Нивицького лісництва ДП «Радехівське ЛМГ» підтвердив звання кращого вальника лісу – це його 17-та перемога поспіль. Дев’ятнадцятирічний Василь Рибак – майстер лісу із Козівського лісництва ДП «Сколівське ЛГ» – теж опинився на найвищій сходинці п’єдесталу. Цього року журі прийняло рішення, що обидва вони гідні першого місця. Ігор Прийма – вальник лісу Заболотцівського лісництва ДП «Бродівське ЛГ» став другим, а Володимир Ільницький з Мохнатського лісництва ДП «Боринське ЛГ» посів третє місце.

Переможці обласних змагань будуть представляти Львівщину на всеукраїнських змаганнях, які відбудуться в серпні 2018 року.

 Звуки бензопил, гарна погода, свіже повітря, багато глядачів-вболівальників, надмір позитиву і щирих емоцій – така атмосфера панувала на ювілейних ХХ обласних змаганнях вальників лісу, організованих Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Відбувся конкурс 6 липня 2018 року на базі Сусідовицького лісництва ДП «Старосамбірське лісомисливське господарство».

Учасників змагань привітали головний інженер Львівського ОУЛМГ Юрій Громяк та директор ДП «Старосамбірське ЛМГ» Юрій Мрочко, які наголосили, що, крім основних показників конкурсу – швидкості й точності, – вальники лісу повинні також продемонструвати знання з техніки безпеки. Адже не секрет, що професія лісоруба належить на найбільш ризикованих після шахтарської. Також без перебільшення можна сказати, що від того, наскільки фахово і продуктивно вальник поводиться із деревом, залежить економічна ефективність підприємства.

Цьогоріч за бензопилу взялися 18 кращих майстрів львівських лісгоспів, серед яких 2 юніори. Учасники змагалися у п’яти номінаціях – звалювання дерева, обрізання гілок, монтаж нового ланцюга, розкряжування комбінованим різом, точне розкряжування. Учасникам потрібно було не лише розпиляти колоди на швидкість, а й не залишити, як кажуть, ні сучка, ні задирки. За словами Юрія Громяка, кожен із етапів змагань відбувається за чітко регламентованими правилами, які затверджені міжнародною Асоціацією вальників лісу.

Змагання розпочалися одночасно із усіх дисциплін. Лісівники успішно проходили конкурс за конкурсом за підтримки своїх колег і людей, які прийшли подивитися на це захопливе й емоційне дійство. Наприклад, заміна ланцюга на швидкість, – у цій дисципліні лідером став В. Кухта, який замінив ланцюг лише за 17 секунд. Був він найкращим й у інших дисциплінах. Точне розкряжування – при цьому кільце з колоди необхідно відрізати не лише швидко, а ще й ідеально рівно та без так званого «перерізу». Якщо ж ланцюг торкнувся дошки – бали не зараховуються. А розкряжування стовбура комбінованим різом здійснюється на двох колодах – на першій різ починають зверху, на другій – знизу. Суть полягає у тому, аби в кінцевому результаті вони збіглися. Кут спилювання має бути 900. Чи не найцікавішим став етап обрізання кілків. На перший погляд, завдання нескладне. Але насправді − це не так і легко. Гілки потрібно зрізати під різними кутами, а колода має залишатися гладенькою.

І, врешті, найскладніше із завдань, яке оцінювали найвищою кількістю балів, – звалювання лісу. Враховувалося все: час, точність та майстерність виконаної роботи.

– Операція звалювання вимагає не тільки сили, а й впевнених навиків, – каже суддя цього конкурсу Богдан Кривецький, головний спеціаліст Львівського ОУЛМГ. – Є нормативи чи параметри, яких звалювальник має дотримуватися: час звалювання має становити не більше 3 хвилин, кут підпилу (надрізу) має бути 45−550, передбачені параметри глибину підпилу, стовбур має впасти у заданому місці, а напрям звалювання вибирає сам конкурсант – загалом таких нормативів аж 22. Перед конкурсом у землю забивають три кілки – два по боках, один між ними. Потрібно спиляти дерево так, аби воно впало поміж двома кілками і при цьому встромило у землю третій. Цей параметр оцінюють найвищим балом. Цього року у конкурсі перемогу здобув молодий лісоруб Василь Рибак − росте гідна заміна.

Особливістю цьогорічного конкурсу стало те, що всі учасники впоралися із завданнями добре, продемонстрували високу майстерність і професіоналізм. Різниця подекуди була лише у кілька сотих бала. Такі точні вміння потім допомагають учасникам у роботі в лісі.

Переможці змагань отримали подарунки від спонсорів, конкурс завершився святковим обідом і щирими вітаннями усім учасників львівських змагань вальників лісу.

 

 Юрій Мрочко, директор ДП «Старосамбірське ЛМГ»:

 

-16 років тому змагання вальників лісу вже відбувалося у Сусідовицькому лісництві. Тоді використовували інші бензопили, інші костюми. Щороку ми вдосконалюємося як з точки зору використовуваної лісової техніки, так і безпеки. Тут важливо вибрати, як кажуть, правильну техніку для заготівлі деревини та її обробки. Тобто треба не лише заготовити деревину, а й щоб була якісно зрізана, бо від цього залежить вихід цінної деревини.

Крім того, впродовж конкурсу ми маємо змогу із колегами та науковцями обговорити й інші лісівничі теми, наприклад, як зберегти насадження, як ліпше переходити на нові методи вирубки. Під час змагань ми продемонстрували, як застосовувати в лісі метод вибіркових вирубок. На сьогодні наш лісгосп близько 90% вирубок здійснює саме таким методом. Це − світова практика, яку ми успішно впроваджуємо. Відхід від суцільних вирубок ділянок лісу дає змогу вирізати, так би мовити, проблематичні дерева, підвищити продуктивність і стійкість насаджень. Якщо уважно глянете навколо, то зараз ви можете побачити різноприродні і неоднакові за віком насадження ялиці, клена, дуба тощо.

Змагання відбулися успішно − найголовніше, що без травматизму. А боротьба за лідерство стає з року в рік все запеклішою.

 

Юрія Громяк, головний інженер Львівського ОУЛМГ:

– Я задоволений рівнем організації змагань. Як бачимо, майстерність учасників зростає. Наше завдання − такими змаганнями підвищувати як престиж професії, так і підтримувати та вдосконалювати майстерність лісорубів. Мені б хотілося, щоб конкурсанти такі техніки використовували повсякденно, бо саме у цьому й полягає професіоналізм.

Меж досконалості немає. Навіть переможці, вирушаючи на всеукраїнські, а тим більше на міжнародні змагання бачать, що їм є до чого прагнути, що потрібно постійно вдосконалювати свій фах. Це сприяє продуктивності, що є доброю мотивацією для працівників лісогосподарських підприємств, а також для тих осіб, які надають послуги лісгоспам.

ХХ обласні змагання вальників лісу визначили переможців – досвідчений В. Кухта і юніор В. Рибак – будуть представляти Львівщину на Всеукраїнському конкурсі вальників лісу.

Галарея