Article illustration
Статті

Не думай про обсяги – думай про прибуток

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 965 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Цей принцип відображає новий прогресивний підхід, перевагу якому зараз надають усе більше деревообробників.

Економічна криза – це не лише труднощі. Це час можливостей, коли нові ідеї з'являються наче з повітря, і є де рознулятисяя уяві.

Початок. Один великий замовник

Словенське місто Превальє відоме, перш за все, як центр чорної металургії та металообробки. Сталь в цьому регіоні виготовляють вже більше чотирьох століть. Багато років величезний металургійний завод був основою місцевої економіки і давав заробіток для безлічі невеликих приватних фірм, які виконували його різноманітні замовлення.

«До кризи наша компанія на 85% працювала для металургії», – згадує Сашко Такс, один з власників деревообробної фірми Graplas d.o.o. – сімейної компанії, створеної у 1994 році батьком і дядьком Сашка. З моменту заснування в цеху цього підприємства працює стара пилорама 1955 року випуску.

Нові напрямки

Але в 2008-му обсяги замовлень від металургійного гіганта різко зменшилися і молодому власнику Сашку Таксу, який управляв фірмою Graplas лише три роки, довелося проявити неабияку винахідливість, щоб сімейний бізнес залишився на плаву.

«Ми відкрили нові напрямки», – пояснює Сашко свою стратегію виживання.

По-перше, це будівництво. З двадцяти працівників фірми Graplas п'ятеро входять у будівельну бригаду. Вони будують приблизно два будинки за рік і виконують будь-які роботи, пов'язані з ремонтом і будівництвом в Превальє. Зараз, наприклад, в деревообробному цеху «Graplas» збирають гірки для дитячого ігрового майданчика.

По-друге, це пасажирські перевезення, для розвитку яких компанія купила кілька мінівенів. «У сусідньому місті знаходиться підрозділ фірми Bosch-Siemens, – розповідає Сашко історію про те, як виникла ідея цього бізнесу. – Інженери компанії розробляють нові продукти і їм потрібно постійно спілкуватися один з одним. Тому співробітники з словенського підрозділу часто їздили на своїх автомобілях в головний офіс Bosch-Siemens в Німеччині і навпаки. А це чималий шлях – 500 км. Нарешті шеф конструкторського відділу вирішив, що так не годиться. По-перше, це небезпечно, по-друге дорого. Нехай краще їх возять».

Сашко Такс отримав це замовлення і щодня компанія «Graplas» відвозить співробітників Bosch-Siemens зі Словенії в Німеччину і назад. Причому в дорозі інженери продовжують працювати, немов в мобільному офісі. «Я встановив в наших мікроавтобусах розетки на 220 В і супутникове Інтернет-підключення – це було ще до появи смартфонів», – розповідає Сашко Такс.

Розвиток

У найголовнішому підрозділі фірми (деревообробка) теж знадобилися нововведення.

«Проблема старої пилорами в тому, що вона пиляє колоди діаметром до 45 см, – пояснює Сашко. – Мені знадобився верстат для розпилювання більших колод».

Стара пилорама 1955 рокуСтара пилорама 1955 року займає багато простору, але не здатна розпиляти колоду діаметром більше 45 см

У цей час компанія Famteh з сусіднього міста Равне стала представником Wood-Mizer в Словенії.

«Сашко – наш перший клієнт, – розповідає Матьяж Колар, торговий менеджер компанії Famteh. – Як тільки ми стали продавати верстати Wood-Mizer, я відразу запропонував йому стрічкову пилораму LT10».

Стрічкові пилорами Wood-Mizer серії LT10 – це найпростіше технічне рішення для розпилювання колод. З електричним двигуном потужністю 5,5 кВт і станиною, зібраною з декількох секцій, цей верстат може розпилювати колоди діаметром до 70 см. Оператор налаштовує пиляльну головку за висотою з допомогою ручної лебідки, а під час пиляння штовхає її вперед.

«Чесно кажучи, ціна стрічкової пилорами була настільки невелика, що я відразу погодився її придбати, – розповідає Сашко. – Хоча, коли верстат привезли і зібрали у нас в цеху, я засумнівався – невже ця маленька машинка може пиляти великі колоди?»

І Сашко переконався на власному досвіді – так, може! На youtube розміщений відео-ролик, який «підірвав» Інтернет і змінив світогляд багатьох деревообробників: в цеху Graplas маленька пилорама LT10 розпилює колоду діаметром 1 м!

Сьогодні Graplas виконує багато замовлень на різні спеціалізовані продукти деревообробки, такі, наприклад, як ящики для ножів або брус100х100 мм для опалубки. Переробляють тут, в основному, словенську ялину. Хоча обсяги розпилювання невеликі, близько 10 м3 на місяць, але додаткова вартість в цієї продукції висока.

Ящики для ножів

Ящики для ножів компанії Nozi Ravne

Гірки для дитячого ігрового майданчика

    Гірки для дитячого ігрового майданчика

«Не потрібно думати про обсяги розпилювання. Це застарілий підхід, – стверджує Матьяж Колар. – Тепер люди думають про прибуток і намагаються виробляти продукцію з меншого обсягу матеріалу з більш високою доданою вартістю».

Прибуток отримують також і завдяки економії.

Справді, технологія Wood-Mizer економить сировину і матеріали. Двигун потужністю 5,5 кВт споживає значно менше електроенергії ніж стара пилорама, але цієї потужності достатньо для розпилювання великих колод. Ще один плюс – верстат «Wood-Mizer» використовує вузьку стрічкову пилу. Вона робить пропил товщиною лише в 2 мм, а це значить, що з кожної колоди виходить більше пиломатеріалів, і менше тирси. В середньому, з колоди на верстаті Wood-Mizer можна випиляти на одну дошку більше, ніж на рамній пилорамі – ось тут і утворюється додатковий прибуток.

Стрічкова пилорама LT10Невеликий верстат Wood-Mizer LT10 допоміг фірмі Graplas диверсифікувати своє виробництво

Деревні відходи в Graplas використовують для опалення 64-х кубової сушарки, де сушать готові пиломатеріали.

«Ми вже шість років розпилюємо колоди на пилорамі LT10, і жодного разу з ним не було проблем, – розповідає Сашко. – Стрічкові пилки для нас загострюють у Famteh. Це зручно і швидко – через день ми отримуємо готові до роботи пилки.»

«Я задоволений цим обладнанням. Вважаю, що це була вдала ідея придбати стрічкову пилораму LT10. І що найголовніше, виникла вона дуже вчасно», – посміхається Сашко Такс.

Ось так економічна криза виявилася перевіркою на міцність для підприємства Graplas. Там, де інші пасують, закриваються, йдуть з ринку, розумні та винахідливі підприємці знаходять нові можливості, щоб привести свої компанії до процвітання.

Джерело: «Планета Wood-Mizer»