Article illustration
Новини

Цінніші за золото: пурпурне серце

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 848 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Діаманти, золото, платина – їх висока вартість відома кожній пересічній людині. Проте цінними можуть бути не лише корисні природні копалини, а відновні ресурси. Як не дивно, деякі породи деревини можуть коштувати стільки, що дорогоцінний жовтий метал виявиться дешевшим. До вашої уваги – пурпурне серце.

Наукова назва: Peltogyne spp, більш відоме під назвою амарант.

Місце зростання: тропічні дощові ліси Центральної й Південної Америки

Відразу після зрізання деревина амаранту має тьмяно-сіруватий з темно-коричневим відтінок. Під впливом повітря деревина окислюється і набуває насиченого фіолетового, баклажанового кольору, за який власне її і цінують. Це забарвлення – поверхневе: при видаленні навіть тонкого шару деревини первісний колір відновлюється й зберігається до нового окислювання. Якщо продовжувати піддавати деревину ультрафіолетовому випромінюванню, то вона набере темно коричневого кольору з фіолетовим відливом. Цей ефект можна мінімізувати, захистивши поверхню від впливу ультрафіолетових променів спеціальним покриттям.

Пори досить великі й розташовуються хаотично, а річні кільця ледь помітні. Має середньо-тонку текстуру з гарним природним блиском і злегка хвилястим малюнком.

Амарант – дуже тверда, щільна (860 кг/м3) і водонепроникна деревина. Але, на жаль, має один істотний недолік – крихкість. Деревина легко піддається будь-якій механічній обробці. Проте, варто враховувати, що вістря інструментів згодом може затуплюватися, тому що з амаранту виділяється камедь (смола).

Ще варто враховувати, що амарант стискується в радіальному напрямку на 4,6%. У цілому деревина стійка до атмосферного впливу й має другий клас міцності. Твердість за Бринелем становить 5,4 кгс/мм2, а модуль пружності при вигині – 16900 Н/мм.

Деревина пурнурного серця стійка до атак різних комах і грибів. Також амарант вирізняється винятковою здатністю витримувати динамічні навантаження й сильне навантаження. Цим і зумовлене його подвійне використання: там де потрібна висока міцність – покриття підлог, виготовлення гімнастичних снарядів, трамплінових дощок, лиж, київ і т.д., і там, де необхідна деревина незвичайного кольору з унікальними відтінками – меблеве виробництво, панельне облицювання, виготовлення барних стійок, різьблених виробів, інкрустацій.

Також з амаранту роблять прикраси інтер'єра, елементи декору, музичні інструменти, футляри тощо.

Проте є й одне але – неконтрольована вирубка амаранту в районах його природного зростання поставила деякі види під загрозу зникнення, що дає змогу зробити припущення, що ціни на деревину цієї породи зростатимуть.

Читайте також:

Цінніші за золото: чорне багатство африканського континенту

Цінніші за золото: дерево фараонів

Цінніші за золото: бубінга

Цінніші за золото: найдорожчий запах