Article illustration
Новини

Цінніші за золото: дерево фараонів

Деревообробник - портал derevoobrobnyk.com 1597 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Діаманти, золото, платина – їх висока вартість відома кожній пересічній людині. Проте цінними можуть бути не лише корисні природні копалини, а відновні ресурси. Як не дивно, деякі породи деревини можуть коштувати стільки, що дорогоцінний жовтий метал виявиться дешевшим. До вашої уваги – дерево фараонів.

Наукова назва: Diospyros, більш поширена – ебенове дерево.

Місце зростання: Західна, Центральна й Східна Африка, Південна й Південно-Східна Азія, острови Індійського океану, Індія і Шрі-Ланка.

Ебенове дерево або ебен – чорна (або чорна зі смугами) деревина деяких тропічних дерев роду Хурма (Diospyros). Меблі із цієї деревини знаходять навіть у гробницях фараонів. Деревина ядра без помітних річних кілець, дуже тверда і важка, належить до найдорожчих деревних порід. Щільність ебену – до 1300 кг/м3 при вологості 15%. Ця деревина тоне у воді.

Деревину ебенового дерева поділяють на сорти залежно від виду рослини.

Камерунський ебен – деревина виду Diospyros crassiflora Hiern, є найпоширенішим на ринку сортом ебену. Він зазвичай глибокого чорного кольору або із сірими прожилками. Характерні виражені відкриті пори, тому вартість істотно нижча за інші дрібнопористі сорти.

Цейлонський ебен – деревина виду Diospyros ebenum J.Koenig, має найкращу якість. Вона дуже тверда (у два рази твердіша за дуба), добре полірується (після полірування стає ідеально рівною), практично без видимих пор, стійка до термітів і води. В XVI-XIX століттях саме із цього сорту ебену робили кращі меблі.

Мадагаскарський ебен – деревина виду Diospyros perrieri Jum. темно-коричневого кольору із дуже дрібними порами, стійка до термітів і води.

Макассарский ебен – деревина виду Diospyros celebica Bakh. Вважається «кольоровим» ебеном, оскільки його заболонь жовтувато-біла, а ядро чорне з дуже характерним малюнком з ясно-жовтих і коричневих смуг. Деревина дуже щільна (від 1100 до 1300 кг/м2), а її пил викликає подразнення шкіри, очей і легенів (до речі, пил від інших ебенів теж).

Мунский ебен – деревина виду Diospyros mun A.Chev., походить із Лаосу й В'єтнаму й схожа за забарвдленням на макассарский ебен.

Місячний ебен – деревина виду Маболо (Diospyros blancoi A.DC.). Це вкрай рідкісний різновид ебену. Зараз зустрічається тільки в непрохідних лісах М’янми. Він єдиний серед ебенів має деревину світлих відтінків. Її текстура дуже гарна. При спилюванні має білий колір із зеленуватими розводами. Після висихання деревина набуває золотаво-жовтого кольору із чорними розводами, прожилками й смужками. Іноді розводи й смужки можуть мати й інші відтінки, наприклад, блакитнуваті, зеленуваті, шоколадні. Місячний ебен заборонений до зрубання й вивезення. М’янма вкрай рідко продає квоти на незначні партії. Дерева, які вже можна вирубувати, мають вік від 400-450 до 1000 років. Це відбувається тому, що заболонь ебенових дерев становить часом до 70% від загальної товщини дерева й її відокремлюють і викидають відразу після спилювання дерева, забираючи тільки тверду серцевину. Ебен росте дуже повільно – проходять століття, поки дерево виросте до товарних розмірів. Дуже вимоглива до умов сушіння, після нього сильно втрачає в обсязі. Містить велику кількість ефірних масел, тому стійка до впливу зовнішнього середовища, до перепадів вологості й температури, до ушкодження комахами, у тому числі термітами, не гниє.

З місячного ебена роблять найдорожчі, рідкісні, ексклюзивні й гарні більярдні киї, що мають високі ігрові характеристики й твердість. Також з місячного ебена виготовляють меблі й предмети інтер'єру, декоративний паркет, сувеніри, інкрустації.

Всі види ебонових дерев знаходяться під загрозою зникнення унаслідок інтенсивного використання цієї коштовної деревини. Ебен використовують для виготовлення музичних інструментів, меблів та різьби по дереву.

У США, Європі та Японії ебен використовують для створення гобоїв, кларнетів або гітар. Ціна на ебен для цієї цілі може становити $17 тис. за кожен кубічний метр.

Виробники меблів теж активно використовують ебен, оскільки меблі, виготовлені з цього виду дерева, вважаються високоякісними та розкішними одночасно.

Читайте також:

Цінніші за золото: чорне багатство африканського континенту

Цінніші за золото: пурпурне серце

Цінніші за золото: бубінга

Цінніші за золото: найдорожчий запах